Однією з шлюбних традицій в Україні є зміна прізвища жінки при одруженні. Більшість наречених обирають прізвище чоловіка. Однак після розірвання шлюбу у жінок виникають чимало запитань: чи варто змінювати прізвище? Як саме це зробити? Що для цього потрібно?

У будь-якому разі відповідь залежить від бажання самої жінки. Закон не зобов’язує повертати дошлюбне прізвище, так само як і не забороняє залишитися з прізвищем колишнього чоловіка.

Консультують фахівці  з надання безоплатної правової допомоги.

Отже, як змінити прізвище після розлучення?

Якщо розірвання шлюбу відбувається через суд, тоді треба обов’язково вказати про свій намір відновити дошлюбне прізвище у позовній заяві (якщо подає жінка) або окремій заяві до суду (якщо позов подав чоловік). Тоді суд у рішенні зазначить про повернення дошлюбного прізвища.                                                                      У разі розірвання шлюбу в органах ДРАЦС питання відновлення дошлюбного прізвища вирішують при державному розірванні шлюбу.

Що для цього потрібно зробити?

Для зміни прізвища громадянин України звертається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання з:

· письмовою заявою про повернення дошлюбного прізвища після розлучення;

· документами, що підтверджують намір змінити прізвище після розірвання шлюбу: рішення суду, де зазначено про бажання відновити дошлюбне прізвище після розірвання шлюбу або свідоцтво про розірвання шлюбу;

· фотокарткою;

· квитанцією про сплату державного мита (крім випадків звільнення заявника від сплати державного мита) − у розмірі 0,3 неоподаткованого мінімуму доходів громадян (5 грн. 10 коп.) та 3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян − при повторній зміні прізвища (51 грн.).

Заява подається за умови пред’явлення паспорта громадянина України.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану розглядає заяву про зміну прізвища у тримісячний строк з дня її подання та видає відповідне свідоцтво. Після державної реєстрації зміни прізвища працівник відділу ДРАЦС у паспорті громадянина України робить відмітку про те, що паспорт у зв’язку зі зміною імені підлягає обміну протягом місяця.

Для того, щоб отримати паспорт громадянина України у разі зміни прізвища, можна звернутись із заявою до будь-якого територіального підрозділу Державної міграційної служби або центру надання адміністративних послуг, якщо паспорт, який підлягає обміну, оформлений у формі пластикової ID картки, або до територіального підрозділу Державної міграційної служби за місцем реєстрації, якщо обміну підлягає паспорт громадянина України у формі книжечки.

Для обміну паспорта заявник подає:

1) заяву-анкету (заповнює працівник територіального підрозділу Державної міграційної служби або адміністратор центру надання адміністративних послуг);

2) паспорт, який підлягає обміну;

3) документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну (свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт);

4) довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

5) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати.