У частині 4 статті 18 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» зазначено, що в разі звернення про надання безоплатноі? вторинноі? правовоі? допомоги особа зобов’язана підтвердити свою належність до однієї з категорій, які мають відповідне право, та надати документи, що це підтверджують.

Однак від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну багато людей, які звертаються до фахівців системи безоплатної правової допомоги, не можуть надати необхідні документи – вони загублені або знищені в результаті бойових дій. Що робити в цьому випадку, розповідають фахівці з надання безоплатної вторинної правової допомоги .

Якщо людина, яка не має документів, звертається до бюро правової допомоги з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з оформленням та видачею документів, вона може надати фахівцям такі документи:

-  рішення територіального підрозділу Державноі? міграціи?ноі? служби Украі?ни про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина Украі?ни;

- копію ухвали суду про відкриття провадження у цивільніи? справі про встановлення факту, що має юридичне значення, пов’язаного з оформленням та видачею документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство Украі?ни.

У випадку, коли по правову допомогу звертаються потерпілі від кримінальних правопорушень проти статевоі? свободи та статевоі? недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних діи? чи зброи?ного конфлікту у кримінальних провадженнях, розпочатих за фактом вчинення таких кримінальних правопорушень, для підтвердження і?х належності до суб’єктів відповідного права разом зі зверненням можна подавати:

-  витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань з інформацією про вчинення кримінального правопорушення проти статевоі? свободи та статевоі? недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних діи? чи зброи?ного конфлікту;

-  копію постанови слідчого, прокурора про початок досудового розслідування, завірену в установленому порядку, яка має містити всі відомості, визначені у частині п’ятіи? статті 214 Кримінального процесуального кодексу Украі?ни (у відповідності до положень статті 615 зазначеного Кодексу у новіи? редакціі?), тобто: дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; прізвище, ім’я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; прізвище, ім’я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.  Звертаємо увагу, що зазначении? перелік документів не є вичерпним. Особа, яка звертається за отриманням безоплатноі? вторинноі? правовоі? допомоги, може подати будь-якии? іншии? документ, якии? підтверджує і?і? належність до суб’єкта права на таку допомогу.